College London Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma, orta yaşta vücut kütle endeksinin (BMI) daha yüksek olduğu kişilerde bunama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Uzun süreli Alzheimer gelişimi üzerine yapılan 39 araştırmadan elde edilen verilere dayanan bulgular, bu hafta Alzheimer ve Demans Bilim Dergisinde yayınlandı.

 

BMI bir kişinin boyuna göre boyutunu ölçmek için kullanılır ve genellikle bir kişinin sağlıklı kiloda olup olmadığını değerlendirmek için doktorlar tarafından kullanılır. 25’in üstünde bir BMI puanı, bir kişinin fazla kilolu olduğunu gösterirken, 18.5’in altındaki bir puan, bir kişinin zayıf olduğunu göstermektedir. Bu çalışmadaki araştırmacılar, Amerika, Avrupa ve Asya’daki araştırma çalışmalarına katılan toplam 1.349.857 yetişkinden BMI verilerini topladılar. BMI’ın başlangıçta ölçülmesinden itibaren 38 yıl sonrasına kadar olan bir dönemde bu kişiler takip edildi demans geliştiren toplam 6.894 katılımcı olduğu gözlendi. Demans geliştiren insanlarda hayatın erken dönemlerinde ortalama BMI’nın daha yüksek olduğu bulundu.

 

Alzheimer’s Research UK Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Rosa Sancho şunları söyledi:
“Bu büyük çalışma, ilerleyen yıllarda demans riskini düşürmek ve sağlıklı bir beynin desteklenmesine yardımcı olmak için sağlıklı kilo vermenin önemini vurguluyor. Demans hastalığının semptomlar ortaya çıkmaya başlamadan önce beyinde devam ettiğini biliyoruz, bu nedenle orta yaştaki yaşam tarzımız özellikle sonraki hayatımızdaki beyin sağlığımızda güçlü bir etkiye sahip olabilir. Sağlıklı kilo vermenin yanı sıra en iyi kanıt, zihinsel ve fiziksel olarak aktif kalmanın, sigarayı bırakmanın, sadece içki içerken içmeyi tüketmenin, sağlıklı bir diyetle yemek yemenin ve tansiyonu ve kolestrolü kontrol altında tutmanın bize demans riskimizi korumamıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. “

Reklamlar